مهر: در حالیکه پس از کش و قوسهای فراوان و گذشت بیش از 15 ماه از انجام مزایده اپراتور سوم موبایل، وزارت ارتباطات شرکت تامین تله کام را به عنوان بهره بردار شبکه نسل سوم اعلام کرد کارشناسان ارشد مخابرات معتقدند نسل سوم منسوخ شده و هیچ گونه توجیهی برای اجرا ندارد.

شرکت تامین تله کام به عنوان اپراتور سوم تلفن همراه قرار است نسل سوم موبایل را در ایران برای نخستین بار پیاده سازی کند و طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، دهه فجر امسال سیمکارت هایش را وارد بازار می کند اما به باور کارشناسان مخابرات با وجود ارائه سرویس اینترنت پرسرعت بی سیم (وایمکس) در کشور و نیز خدمات ارزش افزوده نسل 5/2 موبایل (GSM) ، ایجاد شبکه نسل سوم (3G) هدر دادن منابع ملی و نوعی موازی کاری در این بخش است.

تامین تله کام نسل چهارم موبایل را پیاده سازی کند
 
صادق گوینده کارشناس ارشد مخابرات با بیان اینکه بهره برداری از موبایل نسل سوم در کشور بسیار با تاخیر در حال انجام است اظهار داشت: در شرایطی که فناوری وایمکس برای ارائه دیتای باند پهن، استاندارد کاملا به روز شده و جدید جهانی است و نسل دو و نیم موبایل نیز ترافیک مکالمات را به خوبی کنترل و سازماندهی می کند با ترکیب این دو فناوری با یکدیگر نیازی به موبایل نسل سوم احساس نمی شود.
 
وی با بیان اینکه نسل سوم موبایل در کشور جای هیچگونه توجیهی برای اجرا ندارد ادامه داد: ارزش نسل سوم نسبت به موبایل نسل دو و نیم تنها داشتن پهنای باند اینترنت برای ارائه سرویسهای دیتا است که این قابلیت را می توان از شبکه های وایمکس دریافت کرد.
 
گوینده با تاکید بر اینکه نسل سوم در بحث ترافیک مکالمات تفاوتی با نسل 5/2 موبایل که هم اکنون در کشور ارائه شده است ندارد افزود: نسل سوم هیچگونه ارزش افزوده ای برای بهتر ارائه کردن خدمات مکالمات نسبت به نسل 5/2 ندارد و تنها چیزی که در این تکنولوژی ارزشمند است ارائه پهنای باند برای دیتا است که آن هم از طریق شبکه وایمکس قابل دسترسی خواهد بود.
 
وی گفت: اپراتورهای موبایل و اپراتورهای وایمکس می توانند با انعقاد قرارداد با یکدیگر ارتباط دیتای مشترکان را در باند پهن فراهم کنند و با این اوصاف دیگر نیازی به عرضه نسل سوم موبایل در کشور نیست.
 
این کارشناس مخابرات با تاکید بر اینکه ترکیب تکنولوژی موبایل وایمکس و جی اس ام نسل 5/2 می تواند سرویسهایی به مراتب بهتر از موبایل نسل سوم ارائه کند افزود: عاقلانه ترین کار ممکن در شرایط فعلی این است که دولت تصمیم بگیرد پروانه اپراتور سوم را به ارائه نسل چهارم موبایل (LTE) منتقل کند که تکنولوژی بالاتر از وایمکس است.
 
وی نصب تجهیزات و بهره برداری از شبکه موبایل نسل سوم را در این شرایط هدر دادن و دورریزی سرمایه های کشور عنوان کرد و گفت: زمانی که نسل سوم موبایل در ایران مطرح شد استانداردهای وایمکس در دنیا وجود نداشت اما با تاخیر پیش آمده در ارائه نسل سوم و آغاز بکار تکنولوژی وایمکس در کشور، ادامه روند راه اندازی شبکه نسل سوم موبایل بسیار اشتباه است.
 
نسل چهارم موبایل در دنیا در حال رشد است
 
رئیس اسبق سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز با تاکید بر اینکه دنیا به سمت فناوری LTE در حرکت است به خبرنگار مهر گفت: بیش از 5/1 سال است که تکنولوژی بر پایه LTE (نسل چهارم موبایل) در دنیا فعال شده است که این فناوری تمامی مشکلات کاربران در دریافت VOICE  و دیتا را پشت سر گذاشته است.
 
مسعود داوری نژاد با بیان اینکه وایمکس سیار (موبیلیتی) می تواند خدمات بسیار با کیفیتی را برای کاربران به همراه داشته باشد ادامه داد: LTE در دنیا رو به رشد است اما تکلیف نسل سوم موبایل در کشور ما هنوز روشن نیست چرا که سازمان تنظیم مقررات برای کسب درآمد به اسم هر تکنولوژی پروانه مجزا می دهد و این مسئله سبب می شود که سرمایه گذاری شرکتها آنچنان که باید توجیه اقتصادی نداشته باشد و کاربران نیز نتوانند با قیمت مناسب این سرویس ها را دریافت کنند.
 
وی با بیان اینکه تکنولوژی دائما در حال تغییر است و سازمان تنظیم مقررات با محدود کردن ارائه تکنولوژی ها ضربه بزرگی به بخش خصوصی می زند خاطرنشان کرد: سازمان تنظیم مقررات نباید در نوع ارائه سرویسهای وایمکس محدودیت ایجاد کند تا اپراتورهای این تکنولوژی بتوانند کاربردهای مختلف آن را برای کاربران عرضه کنند.
 
داوری نژاد معتقد است که حق پروانه بسیار نامعقول برای ارائه سرویسهای ارتباطاتی، زمینه سرمایه گذاری بخش خصوصی در کشور را برهم زده است.
 
وی گفت: اپراتور سوم موبایل تنها در شرایطی می تواند رقیبی برای وایمکس باشد که نسل چهارم موبایل را عرضه کند اما در شرایط فعلی اپراتور سوم قصد دارد نسل سوم را که در دنیا دیگر کاربردی ندارد، ارائه دهد.

تاريخ : | | نویسنده : nikupdate |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.