دولت مخالف نظارت دیوان محاسبات بر اجرای برنامه پنجم بود

 

نظارت بر اجرای برنامه هم برعهده معاونت نظارت راهبردی رئیس جمهور است و هم توسط دیوانمحاسبات انجام می شود/در تعدادی از مصوباتی كه دولت مكلف به انجام آنها شده بود قید “مجاز است” جایگزین شد كه بدلیل بار مالی آنها بوده است.

 

عضو كمیسیون تلفیق برنامه پنجم توسعه كشور تاكید كرد كه هنگام بررسی این برنامه در صحن علنی مجلس، دولت دیگر نمی تواند ایرادی به مواد آن بگیرد.

 

 موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد، در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، در پاسخ به سوالی در مورد دستگاه های عهده دار نظارت بر اجرای برنامه پنجم توسعه، اظهار داشت: این نظارت هم برعهده معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور است و هم توسط دیوان محاسبات انجام می شود كه بر بخش بودجه ای برنامه نظارت دارد، ضمن آنكه مجلس نیز بر اجرای تمام بخش های آن نظارت خواهد داشت.

 

عضو كمیسیون تلفیق یادآورشد كه در مصوبه این كمیسیون، اصل نظارت بر اجرای برنامه چهارم در حیطه وظایف دیوان محاسبات تعریف شده بود. اما دولت به این مصوبه ایراد گرفته و خواستار اعطای این حق نظارت در حیطه وظایف معاونت برنامه ریزی و راهبردی ریاست جمهوری شد. این اختلاف نظر در جلسات كارگروه ویژه نیز بررسی شده و مورد تایید قرار نگرفت. پس از آن در جلسه كمیسیون تلفیق برای حفظ تعامل با دولت، قرار بر این شد كه نظارت بر اجرای برنامه پنجم

 

بر عهده هر دو نهاد (دیوان محاسبات و معاونت برنامه ریزی و راهبردی) باشد.

 

وی همچنین با اشاره به كار كمیسیون تلفیق برنامه و بررسی موارد اختلافی مجلس و دولت، افزود: از مجموع ۱۰۰ ماده اختلافی در ۱۰ مورد رای قبلی مجلس تكرار شد و در ۹۰ مورد هم نظر كارگروه مشترك اعمال شد.

 

عضو كمیسیون تلفیق مجلس تصریح كرد: وقتی برنامه پنجم به صحن علنی مجلس بیاید، این نمایندگان هستند كه نظر می دهند و دولت دیگر نمی تواند نسبت به مواد آن ایرادی بگیرد.

 

نماینده بجنورد در مجلس همچنین در مورد رفع تكلیف از دولت در برخی بندهای برنامه توسعه، اظهار داشت: در تعدادی از مصوباتی كه دولت مكلف به انجام آنها شده بود قید “مجاز است” جایگزین شد كه در عمده موارد بدلیل بار مالی آنها بود.

 

وی با بیان اینكه برنامه ریزی در كشور ما آنقدر دقیق نیست، ادامه داد: میزان منابع مالی موجود به دلیل نوسان قیمت نفت قابل پیش بینی نیست. در نتیجه در برنامه پنجم هم نمی توانیم بودجه ثابتی را قرار دهیم كه از این نظر دولت های قبلی هم اینگونه بودند.

 منبع:خبرگزارى ايلناتاريخ : | | نویسنده : nikupdate |

قدرت گرفته از : پانا بلاگ


.: :.